Biologická rozmanitost naší zahrady

Výběr vhodných květin

zahrady
Květy v zahradě mají důležitou funkci

Ten je důležitý pro hmyz, který květiny opyluje – pro včelky, motýly, čmeláky. Květiny poskytují tomuto hmyzu potřebný pyl a nektar, bez těchto malých létajících „oplodňovatelů“ by v naší zahradě nebylo dostatek barev, vůní, pestrosti, plodů a semen. Při osazování vaší zahrady se vyhněte většímu počtu přešlechtěných rostlin s velkými, neupravenými květy – ty často obsahují málo nebo vůbec žádný pyl a nektar.

Pěstujte směs stromků, keříků a popínavých rostlin

Tyto jsou pak pro zahrady vhodným místem pro úkryt různých druhů živočichů. Rostliny jako bez černý, jeřabina, trnka nebo hloh, anebo i planá jabloň, poskytují mnohým živočichům potravu ve formě květů, bobulí, ovoce i semen. Také poskytují možnost hnízdění, tedy domov, a ochrany pro mnohé zahradní živočichy, od drobného hmyzu, hlodavců až po větší ptáky.

Do vaší zahrady přidejte vodu

zahrady
Kmen stromu v zahradě

Nejlepší je vykopat do zahrady malé zahradní jezírko. A pokud jste dost odvážní, nechte ho postupně kolonizovat vodními rostlinkami. Uvidíte, že za čas se zaplní životem, mohou se tam objevit i mloci nebo žáby.

Nechte žít mrtvý kmen stromu

Práchnivějící starý kmen stromu, částečně zahrabaný ve vlhké zemi, může být místem, kde se skrývají, přezimují a rozmnožují se vzácné druhy živočichů, jako jsou např. roháči a kůrovci. Takový kmen umístěný do zahrady může mít i zajímavý dekorační a rustikální přínos.

Kompostujte, kompostujte a opět kompostujte!

zahrady
Kompostujte pro zdravější půdu

Když budete kompostovat váš zahradní odpad, pomůžete tím všem rostlinám i živočichům v zahradě. A i sobě. Kompostováním se urychluje přirozená recyklace živin podpořením původních rozklad-podporujících organismů v půdě vaší zahrady (tzv. saprofytů), hlavě hub a původních bakterií.

Náš vlastní kompost přidaný do půdy pak dělá půdu zdravější a prospívá všemu, co v ní žije. A kupky rozkládajícího se odpadu mohou poskytovat úkryt mnohému hmyzu a živočichům – červům, broukům, dokonce i slepýšům nebo užovkám, kteří si vychutnávají teplo vznikající při organickém kompostování rostlinného odpadu sesbíraného po zahradě.

Poskytujte jídlo a vodu ptákům po celý rok

Naše zahrady pak díky tomu budou celoročně plné štěbetání od samého rána. Není přece nic těžkého dát na nějaké vhodné a bezpečné místo směs rostlinných semen a nádobu plnou čisté, čerstvé vody do zahrady. Souhlasíte s tím?

Napsat komentář