Je třeba nové fasádní omítky?

Každý majitel nebo obyvatel rodinného domu mi určitě dá za pravdu, když řeknu, že kolem domu se stále vyskytne nějaká robota. Někdy je toho méně a někdy se práce nakupí přes hlavy. Záleží na tom, v jakém stavu se dům nachází, zda k domu přísluší i zahrada nebo jeho obyvatelé chovají nějaké domácí zvířata. Jsou věci, které je třeba provádět každý den a jsou i takové, které stačí udělat jednou za několik měsíců či let. Mezi takové věci patří, například, i nové fasádní omítky. Pokud se rozhodneme jít do toho a chceme měnit fasádu na domě, je to většinou z jediného důvodu – ta současná je již stará, poškozená a nevypadá nejlépe. Nezbývá nám tedy nic jiného, než koupit nové fasádní omítky, vyhrnout rukávy a pustit se do roboty. Případně si na robotu sehnat pomocníky nebo úplně nejlepší, zkušených odborníků.

fasádní omítky
Fasádní omítky pro nový vzhled vašeho domu

Vybíráme podle barvy a kvality

Při výběru fasádní omítky je důležité, abychom mysleli na několik podstatných věcí. Je to hlavně správná barva a kvalita. Fasádní omítka by totiž měla ladit se střechou domu, ale i jeho ostatními částmi. V úvahu je třeba brát i přilehlé stavby, oplocení a v podstatě celé prostředí kolem domu. Kdybychom tak neučinili, dům by mohl vypadat jako pěst na oko, a to my přece nechceme. Nebo ano? Sto lidí, sto chutí. Někteří lidé si jdou tvrdohlavě za svým cílem a výsledek je často katastrofální. Nuže, ne nadarmo se říká – komu není rady, tomu není ani pomoci. Při výběru omítek je, samozřejmě, nutné přihlížet i na cenu a technické parametry omítek. Fasádní omítky jsou totiž vystavovány různým vlivům počasí, proto je nutné, abychom vybírali takové, které jsou opravdu kvalitní.

fasádní omítky
S omítkami můžete docílit velmi luxusní vzhled

Fasádní omítky – plusy i mínusy

Minerální omítky
Výhodou minerálních omítek je jejich cenová dostupnost a vysoká paropropustnost. Jsou však savé a méně odolné vůči oděru.

Akrylátové omítky
I v tomto případě jde o cenově dostupné omítky. Navíc, mají dobrou odolnost vůči oděru i povětrnostním vlivům. Dobře kryjí a udržují si barvenou stálost. Tyto omítky však nejsou paropropustné a ve vyšší míře se na nich usazuje nečistota.

Silikonové omítky
Tyto omítky se vyznačují vysokou paropropustností, barevnou stálostí, voděodolností, odolností vůči různému počasí, ale např. i samoomyvatelným efektem. Jde tedy o kvalitní omítky, které jsou už ale o něco dražší.

Silikátové omítky
Mezi výhody silikátových omítek patří vysoká paropropustnost, dobrá krycí schopnost, odolnost vůči oděru a povětrnostním podmínkám, ale např. i voděodolnost a možnost vybrat si ze široké škály odstínů. Nevýhodou je jejich křehkost a při zpracování omítky i možnost vzniku barevných nerovností.

 

Napsat komentář