Řepka olejná jako olej do pokrmů

Řepka olejná jako olej do pokrmů
Řepka olejná
Řepka olejná – rostlina, která zaplaví naše pole nádhernou žlutou barvou

Řepka olejná má mnoho využití a jedním z těch je i olej. Řepkový olej má mnoho živin, a tak se dá využívat i jako olej do pokrmů. Je to kulturní plodina obsahující velké množství vitamínů a hlavně velké množství oleje v semenech, právě proto se využívá na výrobu oleje. Na Slovensku má tato plodina dlouholetou tradici a proto zde najdete velké plochy osázené právě řepkou. No mezi největší světové producenty patří hlavně Čína, Indie, Kanada a jiné „více zemědělské“ krajiny EU.

Olej přidávaný do jídel dokáže zlepšit chuť každého jídla. V jednom z předchozích článků byl popisován způsob přípravy marinády na ryby a mořské plody právě pomocí tohoto oleje. V dnešním článku vám bude představen recept marinády na lososa.

Marináda z řepky olejné a sójové omáčky

Na tuto marinádu budete potřebovat 15 ml čerstvého nastrouhaného zázvoru, dva stroužky rozmačkaného česneku, 15 ml sezamových semínek a nadrobno nakrájenou jarní cibulku nebo pažitku. Podle vlastní chuti můžete použít koření tak, aby vám marináda více chutnala.

Všechny tyto přísady spolu smícháte a dobře promícháte. Poté necháte směs chvíli odstát, aby jednotlivé složky uvolnili chutě. Do druhé misky si přichystáte 60 ml řepkového oleje a 45 ml sójové omáčky. Směs musíte opět dobře promíchat, aby se složky spojily. Poté, když už je první směs důkladně odstátá, smícháte obě směsi dohromady a dobře promícháte. Nyní už máte marinádu hotovou a můžete do ní vložit lososa. Marinádu společně s rybou pečlivě zabalíte potravinářskou fólií nebo mikrotenovým sáčkem a vložíte na cca 30-60 minut do lednice.

Vzhledem k tomu, že se v marinádě nachází syrová ryba, nesmíte marinádu bez tepelné úpravy znovu použít. Na to si dejte opravdu pozor.

Řepka olejná
Řepka olejná je vhodná zejména pro přípravu lososa

Poleva může, ale nemusí být

Dalším krokem je příprava polevy. Pokud chcete, aby měl losos výraznější a lepší chuť, připravte si hustou omáčku, která bude obsahovat následující suroviny: 30 ml medu, 5 ml sójové omáčky a 2,5 ml omáčky Siracha (pálivá čili omáčka z pasty z čili papriček, destilovaného octu, česneku, cukru a soli). Touto omáčkou budete lososa potírat během pečení. Přesný poměr těchto surovin opět není stanovený. Hmotnosti a objemy jsou pouze orientační. Je tedy čistě na vás, jaký poměr zvolíte. Vše závisí na vaší chuti. Mějte však na paměti, že samotná omáčka je silnější v „syrovém“ stavu, než když bude „upečená“ společně s lososem.

Potom už následuje poslední krok, který spočívá v upečení lososa na pánvičce z obou stran zhruba tak 10 minut.

I takto se dá řepka olejná využít.

Dobrou chuť.