Jídelní stoly – nadčasové dřevo interiéru sluší

Jídelní stoly – nadčasové dřevo interiéru sluší

Zařizování bytu patří asi k nejpříjemnějším povinnostem každého majitele nemovitosti. Přesto může být někdy dost těžké vyznat se v tak široké nabídce, jakou dnes máme na trhu. Do domácnosti potřebujeme fakt leccos – od dveří přes podlahy, skříně, postele, sedačky, psací i jídelní stoly, židle. Klidně bychom věděli pokračovat i dál. Dnes nás však z toho všeho bude zajímat jedna kategorie – jídelní stoly a možnosti jejich výběru. Protože na trhu je obrovské množství různých zajímavých materiálů a jejich vzájemných kombinací, jako je např. kov, sklo, lamino, plast. Vyzvednout však třeba především krásu a nadčasovost materiálu, který je součástí našich domovů už od doby dávno minulé – hovoříme o úžasném a jedinečném dřevě.

jídelní stoly
Dřevěné jídelní stoly jsou nadčasové.

Proč se rozhodnout pro dřevěné jídelní stoly?

Dřevo je již odedávna díky svým přirozeným vlastnostem materiálem číslo jedna při tvorbě nábytku. Dodnes jsou pro nás velmi přitažlivé a hodnotné staré historické kusy dřevěného nábytku. Výhodou dřeva jako materiálu je jeho ekologický charakter, vysoká odolnost a estetické působení, které ovlivňuje jedinečná textura a barva podle použití konkrétní dřeviny. Právě díky těmto jeho přednostem je masivní dřevěný jídelní stůl skutečným skvostem každé domácnosti a tím správným místem na setkání celé rodiny. Dřevěné jídelní stoly dodají vašemu interiéru pověstné teplo domova.

jídelní stoly

Dřevěné jídelní stoly v tradičním, historickém, venkovském i v moderním stylu

Pokud si myslíte, že dřevěné stoly jsou určeny pouze lidem, kteří mají vztah k historii a starožitnostem, tak se velmi mýlíte. Jsou variabilní, nadčasové a různé designové provedení umožňují vybrat si kousek vhodný pro tradiční nebo venkovský styl bydlení nebo dřevěný jídelní stůl do moderního interiéru. Např. exotické dřeviny jsou ideální volbou pro zahradní nábytek. Dřevěné jídelní stoly však nejlépe vyniknou ve velkých prostorech. A také v kombinaci s vhodně zvolenými čalouněnými židlemi, které ještě podtrhnou jejich krásu.

Pohovky do každého domu

Pohovky do každého domu

Je k nezaplacení mít v domě alespoň jednu kvalitní pohovku. Oceníte ji nejen v případě, kdy k vám zavítá nečekaná návštěva, ale i při každodenním sledování televize nebo při čtení oblíbené knihy po náročném dni v práci. Hovoříme však o pohovkách, ne o klasických sedacích soupravách, které máte v obývacím pokoji. Pohovky jsou nejčastěji rozkládací a jsou ideální nejen do obývacího pokoje, ale i do dětského nebo pokoje pro hosty. Jednoduše všude tam, kde oceníte pohodlné místo k lenošení nebo občasné přespání. Nabídka pohovek je velmi bohatá. Proto máte na výběr z různých designů, velikostí, barev, ale i materiálů.

pohovky
Pohovky jsou ideální na lenošení či občasné přespání.

Pohovky na občasné přespání

Jen si to představte – u dveří vám nečekaně zazvoní starý přítel ze školních dob s tím, že přišel na návštěvu a chtěl by u vás i přespat. Ne každý má v domě pokoj a nábytek pro hosty. Zde nastává problém a trapná situace. Pohovka je na takové situace jako stvořená a poskytne pohodlné místo pro spánek jakékoliv nečekané návštěvě. Využít ji můžete i případě, že u vás prospí kamarád vašeho dítěte. Pohovku jednoduše roztáhnete, a tím vytvoříte komfortní lůžko, které bude k nerozeznání od klasické postele. Pohovky jsou ideální i do malých bytů, kde o hostitelské pokoji můžete pouze snít. Použijte ji jako klasickou sedačku, v případě nouze z ní udělejte lůžko – obývák tak velmi rychle proměníte na pokoj pro hosty.

pohovky
Roztažení pohovky vytvoří pohodlné lůžko.

Vybíráme pohovky

Pohovku byste si měli před samotnou koupí vyzkoušet, posedět si na ní, lehnout si a koupit jen takovou, která bude dokonale pohodlná a komfortní. Všímejte si správnou výšku a sklon područek, kvalitu matrace, ale i materiál – textil ze kterého je pohovka vyrobena. Pohovky najdete nejčastěji v látkovém provedení, ale není látka jako látka. Důležitá je oděruvzdornost i tloušťka látky. Zcela nejideálnějším řešením je pohovka se snímatelnými potahy, které se dají vyprat v pračce a pohovka tak bude vždy vypadat jako nová. Zkuste se však vyhnout světlým barvám, protože už po krátkém používání bude vypadat špinavá – výbornou volbou je kombinace více barev a vzorů, protože na takovém podkladu se nečistoty a fleky rychle ztratí.

Rekonstrukce domu – i starý dům má své kouzlo

Rekonstrukce domu – i starý dům má své kouzlo

Když řešíme vlastní bydlení, je vždy na výběr několik možností. Můžeme se rozhodnout pro bydlení v paneláku – ať už půjde o starší byt, který potřebuje rekonstrukci, případně pro modernější novostavbu nebo vás vždy více lákalo bydlení v rodinném domku s vlastním pozemkem a zahrádkou? I v tomto případě jsou možnosti otevřené, buď se rozhodnete, že koupíte pozemek a vydáte se cestou výstavby zcela nového (nejlépe nízkoenergetického) rodinného domu, nebo vás čeká rekonstrukce domu v původním stavu, která může být různě náročná, podle toho, jak starý je dům a v jakém je technickém stavu. Každá z těchto možností má své výhody i nevýhody a konečné rozhodnutí záleží od vašich představ, požadavků a finančních možností.

rekonstrukce domu
I takové úpravy se dělají během rekonstrukce

Rekonstrukce domu – náročná cesta za novým bydlením

Pro starší rodinný dům s nutností částečné nebo kompletní rekonstrukce se často rozhodujeme z různých důvodů a jedním z nich může být i citová hodnota a vztah ke starší nemovitosti, např. dům po rodičích nebo po prarodičích, ale důvodem ke koupi starší nemovitosti je i možnost získat dům ve velmi atraktivní lokalitě, kde již nejsou k dispozici žádné volné pozemky na novou výstavbu. I když je rekonstrukce domu v původním stavu náročnou cestou za novým bydlením, právě tato volba nám může někdy nabídnout mnohé hodnotné benefity, jako např. velký pozemek, původní zahradu s dřevinami, vypěstovaným ovocným sadem či vinohradem a velké poklady zvykne ukrývat i nejedna stará půda, kde můžete najít krásné kousky s duší a historií vhodné pro opravdu stylové bydlení.

rekonstrukce domu
Takto může vypadat rekonstrukce domu v interiéru

Na prohlídku staršího domu vždy jen s odborníkem!

Každá rekonstrukce domu je jistým dobrodružstvím, protože nikdy nevíme, co nás čeká a jaké příjemné či nepříjemné překvapení nás ještě mohou zaskočit, což může celou rekonstrukci ještě více prodražit, a proto je nejlepším krokem vzít si na obhlídku staré nemovitosti zkušeného odborníka, který vám přiblíží všechny případné nedostatky jakož i návrhy, doporučení a řešení, jak si s nimi poradit. Pak vám už jen stačí kvalitní nábytek, vhodná barevná kombinace od barev stěn až po podlahu, nábytek a doplňky, a můžete bydlet.

 

Chystáte sa kupovať nový nábytok do obývačky?

Chystáte sa kupovať nový nábytok do obývačky?

Obývačka je pýchou každého majiteľa domu a jej zariaďovaniu sa väčšinou venuje veľká pozornosť, ale aj financie. Dôležité je nielen dispozičné riešenie, ale aj nábytok do obývačky a interiérové doplnky, bez ktorých by obývačka ani nebola úplná. Obývačka je jednou z najzaťažovanejších miestností v dome, trávime v nej väčšinu svojho voľného času a usádzame v nej návštevy a vzácnych hostí. Aj preto si všetci prajeme, aby bola predovšetkým útulná a samozrejme chceme, aby aj skvele vyzerala. Prvý dojem je veľmi dôležitý a pokiaľ chcete, aby vaša návšteva ostala ohúrená, musíte si dať na zariaďovaní vašej obývačky naozaj záležať.

Obývačka na mieru.

Sedačka, ktorá upúta

Kto si myslí, že nábytok do obývačky nehrá pri dekorovaní obývačky až takú dôležitú úlohu, je na veľkom omyle. Nábytok je to najpodstatnejšie a viete ním buď dokonale vyzdvihnúť celkový dojem z tejto miestnosti alebo ho úplne potopiť. Nekupujte hneď prvý nábytok, ktorý vám padne do oka a radšej si prezrite ponuku vo viacerých obchodoch, vďaka čomu si vytvoríte určitú predstavu o tom, čo chcete. Základným prvkom každej obývačky je sedačka, ktorá by mala byť najvýraznejším kúskom v miestnosti a okrem toho, že by mala byť pekná, musí byť aj kvalitná. Ostatný nábytok do obývačky by s ňou mal samozrejme ladiť, rovnako aj s farbou stien či doplnkami.

Nábytok do obývačky.
Sedačka, ktorá upúta.

Originálny nábytok do obývačky

Keď kupujete nábytok do obývačky, snažte sa vyhnúť kúskom, ktoré môžete vidieť v každom jednom nábytkárstve a pátrajte radšej po takom nábytku, ktorý bude niečím výnimočný a originálny. Vyhnete sa tak tomu, že bude vaša obývačka vyzerať rovnako ako ďalších tisíc obývačiek vo vašom meste. Buďte jedineční a dajte si na výbere nábytku záležať. Vytvárajte nové kombinácie a nebojte sa experimentovať. Neverili by ste ako zaujímavo pôsobí interiér v ktorom sa kombinuje nový aj starý štýl a koľko parády dokáže v obývačke narobiť napríklad stará šuflíková komoda z bazára.

Je třeba nové fasádní omítky?

Je třeba nové fasádní omítky?

Každý majitel nebo obyvatel rodinného domu mi určitě dá za pravdu, když řeknu, že kolem domu se stále vyskytne nějaká robota. Někdy je toho méně a někdy se práce nakupí přes hlavy. Záleží na tom, v jakém stavu se dům nachází, zda k domu přísluší i zahrada nebo jeho obyvatelé chovají nějaké domácí zvířata. Jsou věci, které je třeba provádět každý den a jsou i takové, které stačí udělat jednou za několik měsíců či let. Mezi takové věci patří, například, i nové fasádní omítky. Pokud se rozhodneme jít do toho a chceme měnit fasádu na domě, je to většinou z jediného důvodu – ta současná je již stará, poškozená a nevypadá nejlépe. Nezbývá nám tedy nic jiného, než koupit nové fasádní omítky, vyhrnout rukávy a pustit se do roboty. Případně si na robotu sehnat pomocníky nebo úplně nejlepší, zkušených odborníků.

fasádní omítky
Fasádní omítky pro nový vzhled vašeho domu

Vybíráme podle barvy a kvality

Při výběru fasádní omítky je důležité, abychom mysleli na několik podstatných věcí. Je to hlavně správná barva a kvalita. Fasádní omítka by totiž měla ladit se střechou domu, ale i jeho ostatními částmi. V úvahu je třeba brát i přilehlé stavby, oplocení a v podstatě celé prostředí kolem domu. Kdybychom tak neučinili, dům by mohl vypadat jako pěst na oko, a to my přece nechceme. Nebo ano? Sto lidí, sto chutí. Někteří lidé si jdou tvrdohlavě za svým cílem a výsledek je často katastrofální. Nuže, ne nadarmo se říká – komu není rady, tomu není ani pomoci. Při výběru omítek je, samozřejmě, nutné přihlížet i na cenu a technické parametry omítek. Fasádní omítky jsou totiž vystavovány různým vlivům počasí, proto je nutné, abychom vybírali takové, které jsou opravdu kvalitní.

fasádní omítky
S omítkami můžete docílit velmi luxusní vzhled

Fasádní omítky – plusy i mínusy

Minerální omítky
Výhodou minerálních omítek je jejich cenová dostupnost a vysoká paropropustnost. Jsou však savé a méně odolné vůči oděru.

Akrylátové omítky
I v tomto případě jde o cenově dostupné omítky. Navíc, mají dobrou odolnost vůči oděru i povětrnostním vlivům. Dobře kryjí a udržují si barvenou stálost. Tyto omítky však nejsou paropropustné a ve vyšší míře se na nich usazuje nečistota.

Silikonové omítky
Tyto omítky se vyznačují vysokou paropropustností, barevnou stálostí, voděodolností, odolností vůči různému počasí, ale např. i samoomyvatelným efektem. Jde tedy o kvalitní omítky, které jsou už ale o něco dražší.

Silikátové omítky
Mezi výhody silikátových omítek patří vysoká paropropustnost, dobrá krycí schopnost, odolnost vůči oděru a povětrnostním podmínkám, ale např. i voděodolnost a možnost vybrat si ze široké škály odstínů. Nevýhodou je jejich křehkost a při zpracování omítky i možnost vzniku barevných nerovností.

 

Dřevěný nebo skleněný jídelní stůl?

Dřevěný nebo skleněný jídelní stůl?

U jídelního stolu se vždy sejde celá rodina. Díky tomu je jednoznačně nejvíce zatěžovaným kusem nábytku v domácnosti. Jídelní stůl sbližuje rodinu i přátele, kteří se u vás sešli na slavnostní oběd či chutnou večeři. Pokud ale chcete aby stůl plnil všechny funkce a vydržel dlouhá léta, musíte ho vybírat s rozvahou a vědět, co vlastně hledáte. Nejčastěji zvoleným materiálem pro jídelní stůl je dřevo nebo sklo. Oba mají své výhody, ale i nevýhody. Dřevěný stůl je příjemný na dotek i na pohled, voní a snadno se čistí. Nevýhodou je vyšší cena a nutná péče o dřevo. Skleněný jídelní stůl má ale také svá pozitiva. Působí luxusně, velmi moderně a opticky zvětšuje prostor. Skleněný stůl elegantně splyne s interiérem a je nadčasový. Nevýhodou je údržba, pocit chladu a fakt, že není vhodný do domácnosti s malými dětmi.

skleneny-jidelni-stul
Sklenený jídelní stůl působí moderně a zajímavě

Milujete sklo?

Sklo je velmi moderní materiál, který v interiéru působí vzdušně, lehce a nadčasově. Skvěle se kombinuje s jinými materiály jako je například kov, dřevo nebo kámen. Existují však lidé, kteří sklo odmítají, protože na ně působí chladně. Současné úpravy skla ale nabízejí nové možnosti – jsou vyráběny z bezpečnostního skla, tvrzeného skla, jsou temperované a mají i větší odolnost vůči nárazu. Pocit chladu pomůže odstranit šikovná kombinace se dřevem, kde je skleněná deska vložena do dřevěného rámu. Jídelní stoly jsou takto běžně kombinovány buď se zmíněným masivem nebo najdete i skleněný jídelní stůl s kovovými nožkami. Pokud vám vadí fakt, že při pojídání si vidíte na vlastní nohy, vyzkoušejte jídelní stůl s matnou neprůhlednou skleněnou deskou.

okruhly-stol-acrylic-fialovy-ruut-23017-thumb_640x480
Skleněný jídelní stůl může být i barevný

Skleněný jídelní stůl je náchylný na šmouhy

Skleněný jídelní stůl je nechvalně známý hlavně podle toho, že na něm vidět opravdu všechny nečistoty a otisky prstů. Nejdu vás přesvědčovat o opaku, je fakt, že údržba je o něco náročnější než u dřevěného stolu (i když paradoxně dřevěný stůl je v některých situacích mnohem těžší vyčistit). To ale neznamená, že při skleněném stole budete stát od rána do večera s hadříkem a leštit ho o život. Lidé rádi přehánějí a faktem je, že si snadno vystačíte s kvalitní švédskou utěrkou. Skleněný stůl lze jednoduše setřít, když to bude nutné nebo v rámci pravidelného úklidu, zabere vám to jen pár minut denně.

Rekonstrukce bytu – jak na to?

Rekonstrukce bytu – jak na to?

Koupili jste si byt nebo ten váš starší potřebuje nutně menší či větší změny? Rekonstrukce bytu je sice o něco jednodušší než rekonstrukce starého rodinného domu, ale i zde raději čekejte neočekávané. Samotné rekonstrukce se netřeba bát, ale jsou věci, které byste měli vědět. Největšími strašáky při renovaci bytu jsou neočekávané výdaje a prodlužování času rekonstrukce. Základem při rekonstrukci bytu je precizní plánování. Je třeba počítat s tím, že přeměna nenastane za jeden den. Stejně důležité je spočítat si na začátku, kolik vás to pravděpodobně vše vyjde a k tomu pro jistotu připočítejte i nějakou rezervu pro neočekávané výdaje – vždy se nějaké objeví. Klíčem k optimálnímu průběhu prací je dokonalá příprava, správná logistika a tým šikovných mistrů.

Rekonstrukce bytu
Rekonstrukce bytu může být náročnější když si sedáme příliš nízký rozpočet.

Při rekonstrukci jsou nejdůležitější jsou finance

Rekonstrukci bytu si někteří stále dělají svépomocí, většina však jde na jistotu a svěří tyto práce firmě. Na jedné straně chcete peníze ušetřit, ale svépomocí nemusíte ušetřit až tolik, jak byste si představovali. Kromě toho, laik si sám neumí udělat všechny práce, které rekonstrukce bytu zahrnuje a tedy dříve či později bude potřebovat šikovného kutila. Co všechno ale potřebujete vědět dříve než oslovíte nějakou firmu? Nejdůležitější je mít připravené dostatečné finance a o ostatní se již postarají odborníci. Hlavně si vyberte firmu, která rekonstrukci zvládne kvalitně a za přiměřenou částku. Ověřte si jejich reference nebo si osobně podívejte jejich práci. Při rozsáhlejší rekonstrukci je navíc více než důležité, vyhledat odborníky jako například architekt či statik. Zejména, pokud chcete měnit dispozici, bourat stěny nebo jádro. Vadné zásahy by mohly narušit statiku celého bytového domu, proto pokud máte v plánu zbourat příčku a udělat ze dvou pokojů jednu velkou, určitě to nedělejte bez odborného posudku statika.

rekonstrukce bytu
Nedělejte rekonstrukci bytu naslepo a pořádně si promyslete co chcete

Rekonstrukce bytu a stavební povolení

Neméně podstatná věc, kterou potřebujete řešit před rekonstrukcí bytu, je stavební povolení. Povolení potřebujete, pokud chcete například zasklít lodžii, vybourat dveře v nosné stěně nebo zvětšit okna. Rekonstrukci bytu není potřeba nahlásit na stavebním úřadě v případě, že nenarušujeme a nepředěláváme nosné konstrukce. Pokud jde ale o menší a nenáročnější předělávku, stačí podat stavebnímu úřadu pouze ohlášení. Nahlášení o rekonstrukci bytu sousedům sice nenařizuje žádný zákon, pokud s nimi ale chcete i nadále dobře vycházet, vyvěste na vchodové dveře sdělení s omluvou za zvýšený hluk a nepořádek, protože rekonstrukce bytu se nepřímo týká i jejich.

 

Rekonstrukce bytu

Rekonstrukce bytu

Chystáte se rekonstruovat byt? Na co je třeba myslet ještě před samotnou rekonstrukcí? Pokud jde o větší rekonstrukci, určitě nezapomeňte navštívit stavební úřad. Také to třeba oznámit sousedům, buď osobně, nebo alespoň odkazem na dveřích či ve společných prostorách. Rekonstrukce bytu může být totiž dost stresující, ale výsledek bude stát za to.

rekonstrukce bytu
Rekonstrukce bytu – ideální řešení v malometrážním bytě

Ještě před rekonstrukcí …

Podle zákona se rekonstrukce bytu chápe jako stavba. Před tím, než se do ní zakousnete, je velmi důležité navštívit stavební úřad a rekonstrukci ohlásit, při větší rekonstrukci dokonce je vyžadováno povolení. Toto povolení musíte mít, pokud se bude zasahovat do statiky nebo se budou provádět změny nosné stěny. Také pokud se bude měnit půdorys místnosti, měnit okna za větší nebo jinak členěné a při dalších velkých stavebních úpravách. Připravte se však na zaplacení poplatku.Pokud však rekonstrukce nezasáhne statiku nebo nosné konstrukce, stačí když tyto změny jen ohlásíte. To vám bude stačit při rekonstrukci bytového jádra, zasklení balkonu či postavení příčky. Ohlášení je bezplatné. V obou případech musí stavební úřad reagovat do 30 dnů. Bez stavebního povolení či ohlášení rekonstrukce riskujete pokutu, jde totiž o přestupek. Při rekonstrukci třeba být ohleduplný a myslet i na své sousedy. Je vhodné včas jim sdělit, v jakém termínu bude rekonstrukce bytu probíhat. Nesmíte zapomínat na dodržení nočního klidu.

rekonstrukce bytu
Rekonstrukce vdechne do bytu nový život

Malování

Nejoblíbenější formou rekonstrukce je malování. Změnou barvy dostane váš byt nový život, budete se v něm cítit jako v novém. Správný výběr barvy dokáže místnosti opticky zvětšit, zútulnit, vyvolat dobrou náladu a také pozitivní energii. Malovat by mělo být pravidelně, asi každých 5 let, neboť ve staré barvě se může skrývat prach, nečistoty či dokonce plísně.

Předěláváme bytové jádro

Rekonstrukce bytového jádra je záležitost, kterou řeší momentálně mnoho starších bytů. Problémem je umakartové jádro, které se časem začne odúvať a absolutně nevypadá hezky a esteticky. Touto rekonstrukcí můžete jen a jen získat. Zvětší se prostor v koupelně, zbavíte se nemoderního umakartu a konečně budete mít koupelnu snů, přesně podle vašich představ. Stačí to jen probrat s odborníkem a spolu určitě najdete moderní a správné řešení v souladu se všemi normami.