Perkusní zbraně a jejich významné uplatnění

Perkusní zbraně a jejich významné uplatnění

Perkusní zbraně dělíme velmi jednoduše – na krátké a dlouhé zbraně. Ke krátkým patří například perkusní revolvery, o těch se zde v krátkosti zmíníme. Právě tento typ střelné zbraně ovlivnil celou historii osídlování amerického pohraničí, a to v dost velké míře. Psal se rok 1836, kdy se objevily poprvé a vyráběly se až do poloviny 70. let, do momentu, kdy tyto perkusní zbraně nahradily revolvery na jednotný náboj.

perkusné zbraně
Historické perkusní zbraně které ocení nejen sběratelé.

Krátká perkusní zbraň a její charakteristika

Perkusní revolver – to je krátká střelná zbraň s pevnou hlavní a s otočným válcem s několika komorami. Komory válce, kam odměrkou nasypeme černý prach, mají v zadní části tzv. piston. Piston je speciální kužel s malinkými kanálky, které vedou do komory. Na odpálení prachové nálože se používají tzv. perkusní zápalky, drobné kalíšky vyrobené z mědi nebo mosazi obsahující třaskavou směs. Po dopadu kohoutku na zápalku nasazenou na piston dojde k odpálení zápalné směsi. Jiskry, které tímto vzniknou, proniknou přes kanálek do komory válce a odpálí nálož z černého prachu. Opětovným natažením kohoutku dojde k otočení válce do další pozice. Válec se automaticky nastaví tak, že je další komora připravená k výstřelu. Za krátkou dobu tedy z perkusních revolveru odpálíte 5 – 6 ran, záleží od kapacity válce. Prakticky všechny perkusní revolvery měli drážkovanou hlaveň.

perkusní pistole
Historický perkusní revolver si zamilujete.

Perkusní zbraně nejen na sebeobranu

Časem se tyto perkusní revolvery rozšířili přímo rychlostí světla. A to nejen v regulérní armádě, ale i mezi civilním obyvatelstvem. První vojenský konflikt, ve kterém sehrály roli a kde byly nasazeny, byla mexicko-americká válka. V této občanské válce již platili za standardní krátkou zbraň, kterou bojoval téměř každý voják severu i jihu. I během indiánských konfliktů hrály důležitou roli právě perkusní revolvery. Oblíbili si je i civilisté, sloužili jim jako účinná zbraň na osobní ochranu. Dnes tyto zbraně mají v oblibě zejména sběratelé a v nabídce je má i každý lepší army shop. A i kdyby se snadno vešla do dámské kabelky, určitě to není zbraň určena na naši sebeobranu.

Dovolená Egypt nabízí potápění pro začátečníky

Dovolená Egypt nabízí potápění pro začátečníky

Pro každého znamená letní dovolená něco jiného. Někdo si léto neumí představit bez moře – ať už to naše „slovenské“ v Chorvatsku nebo trošku vzdálenější a exotičtější, např. v Turecku nebo v Tunisku. Pro jiné je zase dokonalá dovolená při některém z našich slovenských jezer, plavba lodí na Dunaji nebo v našich krásných Tatrách. Pokud však chcete toto léto zažít něco zcela nového, dobrodružné a nezapomenutelné, tento článek je přesně pro vás. Poukážeme v něm na možnosti, které nabízí dovolená Egypt, konkrétně dovolená Hurghada, v oblasti potápění.

dovolenka egypt
Dovolená Egypt – potápění, na které nikdy nezapomenete

Dovolená Egypt – kde se opravdu vyplatí potápět?

Egyptské pláže se vstupem do Rudého moře jsou již celá léta velmi oblíbeným místem pro všechny ty, kteří se už stihli zamilovat do potápění nebo si jej chtějí během své dovolené vyzkoušet. Čisťoučké moře s nádherným podmořským životem uchvátí asi každého – staršího nebo mladšího, muže, ženu nebo dítě. Nejvyhledávanějšími lokalitami na potápění jsou Akabský záliv, výběžek Sinajského poloostrova a, samozřejmě, pobřeží Hurghady, kterému se trošku více povenujeme i v následujících řádcích.

Vybíráme potápěčský klub

Dovolená Egypt na pobřeží Hurghady nabízí hned několik potápěčských klubů, kde vám nabídnou základní výcvik potápění nebo zkušební ponory pod dohledem kvalifikovaných instruktorů. Víte, jak si však vybrat ten správný potápěčský klub? To nejdůležitější je, aby instruktoři kurzu plynule hovořili ve vašem jazyce – ať vám je všechno, co vám řeknou a vysvětlí, absolutně jasné. Bát se vůbec nemusíte, i když plynule neovládáte angličtinu či jiný světový jazyk, z vlastních zkušeností víme, že v Hurghadě najdete i množství instruktorů ze Slovenska, takže nebudete mít vůbec žádný problém. Samozřejmě, kvalitní potápěčský klub musí mít i potápěčské osvědčení a zcela bezchybný výstroj.

dovolenka egypt
Zážitek na celý život

První den nového potápěče

Zajímá vás, jak bude vypadat váš první potápěčský den? Začněme od začátku – nejprve vás čeká teoretická příprava, po něm krátký nácvik a už vám nic nebude stát v cestě za skutečným potápěním. Nejprve vám dovolí ponořit se maximálně do hloubky 12 metrů, ale netřeba být zklamaný – v takové hloubce je také určitě co obdivovat – vždyť dovolená Egypt je proslulá svými nádhernými korálovými útesy a bohatou podmořskou faunou a flórou. Navíc, za symbolický poplatek si můžete tyto chvíle i zdokumentovat – ať už fotografiemi nebo videem.

 

Dovolená pro děti? Máme školy v přírodě!

Dovolená pro děti? Máme školy v přírodě!

Slovensko je krásná země, a tak dokáže nabídnout mnoho nádherných míst nejen pro školy v přírodě. Současné školní výlety však umožňují dětem cestovat i do zahraničí. Kdysi nepředstavitelné, dnes realita. Některé děti cestují každé prázdniny s rodiči do různých destinací, tradičních, i do méně známých. No mnohé děti takové štěstí nemají. O tyrkysově modré moři a nádherných exotických zemích poslouchají jen od svých spolužáků a na taková místa se dostanou jen ve svých představách.

školy v přírodě
Školy v přírodě jsou plné zajímavých aktivit a zábavy

Zahraničí volá!

To, že školy v přírodě v zahraničí jsou výhodné pro úplně všechny děti bez rozdílu, je jasné. Pro ty méně šťastné to však znamená ještě mnohem více. Proto by se takové školní výlety měli organizovat častěji. Možná se setkáte s názorem rodiče, který řekne, že jeho dítě to nepotřebuje. Mnoho rodičů si však neuvědomuje různé výhody, které školy v přírodě nabízejí. Zejména, pokud to pro jejich děti znamená jen „zase jeden z mnoha“ výletů. Je důležité uvědomit si, že takové výlety umožní dětem být samostatnějšími, zdokonalit se v různých činnostech a naučit se reagovat a řešit některé situace, které za jiných okolností do té doby nemohli poznat na vlastní kůži, hlavně, pokud jsou na dovolené s rodiči. Zahraničí otevírá pro mnohé nové možnosti, nové situace v jiné kultuře a obecně docela jiný pohled na svět.

školy v přírodě
Děti se učí zábavnou formou

Školy v přírodě pomohou dětem lépe vidět a slyšet

Zvykne se říkat „lepší jednou vidět než stokrát slyšet“, a to je tedy velká pravda. Děti jsou velmi vnímavé a přemýšlejí méně složitě než my, dospělí. Často přehlédneme věci, které si oni hned všimnou a většinou si všimnou právě to nejdůležitější. Děti si na takové „dovolené“ uspořádají myšlenky, některé se rozhodnou, čím chtějí v životě být. Jiné zase v sobě objeví zálibu cestovního ruchu, odpovědnosti a organizování, některé v umění a druhé se naučí pomáhat druhým. Rozdílná kultura či dokonce teplotní pásmo pomohou vnímat okolní svět s otevřenou myslí. Při sportovních aktivitách nebo různých poznávacích cestách budou děti nuceny zapojit všechny své smysly, naučí se podělit se, spolupracovat, dosáhnout společně cíl. V konečném důsledku to spolužáků spojí a i po návratu ze školy v přírodě tento vztah obvykle přetrvává, což se odrazí na spolupráci v třídě při různých úkolech.

 

Výletní lodě a plavby – součásti prázdninových destinací

Výletní lodě a plavby – součásti prázdninových destinací

Aby byla dovolená skutečně vydařená, pestrá, zajímavá, zábavná i obohacující, vyžaduje si nejen správnou volbu destinace a dobrou partu lidí či seriózní cestovku, ale i vynikající dovolenkový program, který bude zárukou nových nezapomenutelných zážitků. Když listujete v katalozích cestovních kanceláří nebo hledáte ideální dovolenou v internetových nabídkách, určitě vás kromě kvalitního ubytování, pláží a ceny zajímají i možnosti různých výletů, atrakcí či vyhlídkových plaveb v okolí.

Právě výletní lodě a panoramatické okružní či poznávací plavby patří k velmi vyhledávaným fakultativním výletům téměř v každé destinaci a je zcela nepodstatné, zda se chystáte jen na víkend do Prahy, Budapešti, Amsterdamu nebo Paříže, i to zda vás čeká dovolená u Jadranu, Středozemním moři, případně až v Karibiku, důležité je užít si ji co nejvíce i vidět co možná nejvíce, a to je často možné právě z paluby výletní lodi.

výletní lodě
Výletní lodě – větší či menší, vždy je to zážitek

Výletní lodě a plavby formou fakultativních výletů

Výletní lodě a plavby formou fakultativních výletů patří na dovolených vždy k mimořádně oblíbeným a každá destinace jejich nabízí hned několik. Například, během dovolené ve Španělsku můžete zažít plavby podél pobřeží Costa Brava nebo okruh ostrovem Mallorca či Ibiza a také okružní plavbu po krásných zálivech Gibraltaru, kde můžete dokonce sledovat i volně žijící delfíny. Podobně to je i při dovolených v Turecku, kde vás např. výletní lodě přepraví z Egejské riviéry na blízké řecké ostrovy a také v ostatních přímořských zemích, jako je např. Itálie, Chorvatsko, Bulharsko a pod.

výletní lodě
Twin City Liner na trase Bratislava – Vídeň

Vyhlídkové a výletní lodě na tocích řek

Vyhlídkové a výletní lodě jsou atrakcí nejen v přímořských oblastech, ale i ve vnitrozemí a velkých městech, kde se můžete zúčastnit okružních a vyhlídkových plaveb na tocích řek jako je např. řeka Seina a Loira ve Francii, Vltava v Praze, Dunaj v Budapešti, Vídni a, samozřejmě, i v Bratislavě.

Proč si koupit právě vzduchovku

Proč si koupit právě vzduchovku

Vzduchovky jsou v našich končinách oblíbené zbraně. Hlavně starší pamatují, že kdysi byla vzduchovka skoro v každém domě. Bylo to zapříčiněno hlavně složitostí obstarání si silnější střelné zbraně. Na koupi vlastní vzduchovky na Slovensku stačí pouze dosažení věku 18 let. Toto se doteď nezměnilo, a proto je vzduchovka stále oblíbenou a prodávanou zbraní.

vzduchovky
Vzduchovka

Důvody koupě vzduchovky

Majitelé a budoucí majitelé si vzduchovky kupují z různých příčin. Tyto příčiny a důvody koupě vzduchovky by se dali rozdělit do 5 skupin, podle důvodu koupě:

Terčová střelba

Co se přesnosti týče, řadí se vzduchovky k těm vůbec nejpřesnějším. Právě proto mnoho střeleckých klubů po celém světě používá tento typ zbraně. Navíc díky své oblíbenosti se střelba ze vzduchové pušky neboli vzduchovky, stala olympijskou disciplínou. To svědčí o opravdu velké základně nadšenců, i mezi amatéry.

Lov drobných škůdců

V případě, že máte problémy s drobnými škůdci, můžete jako způsob jejich vymýcení zvolit právě vzduchovku. Mnoho z vás se nyní určitě zeptá, proč právě vzduchovku, když existují i jiné klasické zbraně, kterými by se dali škůdci vyhubit. Avšak na určitých místech je kvůli bezpečnosti střelba z klasické zbraně zakázána. A na takových místech je tedy vzduchovka jediným možným řešením.

Střelba pro zábavu

Díky jednoduchosti vzduchovky je možné střílet prakticky všude. Se vzduchovkou můžete cestovat a užít si zábavu ze střelby kdekoliv i s přáteli. Na střelbu vám postačí i zahrada 10×10 m. Na takovém prostoru můžete střílet bez obav, že někomu ublížíte. Navíc díky levnému střelivu do tohoto typu zbraně se nemusíte nikterak omezovat.

vzduchovky
17,7 palcová vzduchovka Barrett M82A1

Střelecký trénink

Díky vzduchovce je trénink správných střeleckých návyků jednoduchý a levný. Právě proto se vzduchovka stala oblíbeným nástrojem pro všechny sportovní a rekreační střelce. A to co se vzduchových nebo palných zbraní týče.

Střelecká bezpečnost

Většina vzduchovek nemá dostřel delší než 400 metrů. Díky tomuto faktu a dále faktu, že střela ze vzduchovky se řadí mezi lehké střely, se nemusí ani sousedé kolem vás, pokud trénujete v místě, kde sousedy máte, obávat, že jim způsobíte tréninkem vážné škody. Další velkou výhodou vzduchové pušky je to, že není příliš drahá a tudíž vám nehrozí přílišné nebezpečí, že by vám jí někdo ukradl a spáchal s ní trestný čin. Navíc střelivo do vzduchovky neobsahuje trhaviny ani výbušniny.

Vzduchovky jsou díky těmto vlastnostem stále oblíbenými zbraněmi. A co vy? Máte už svou vzduchovku? Pokud ne, jednoduše si ji můžete zakoupit i prostřednictvím internetu. Například zde u nás.

Dovolená Miami – styl dovolené bohatých

Dovolená Miami – styl dovolené bohatých

Kdo z nás by nechtěl alespoň jednou v životě navštívit Miami? Asi všichni! Je to multikulturní, věčně živé město na jihu Floridy. Každý kdo tam už byl, vám potvrdí, že je to město krásných lidí, nekonečné zábavy, skvělých klubů a věčně svítícího slunce. Nemluvě o přenádherných plážích s bílým pískem a průzračném, dokonale modrém moři. Dovolená na Miami je proto jako stvořená pro lidi, co milují zábavu a slunce. Miami je město, které nikdy nespí, kde zábava nikdy nekončí a kde se sny stávají skutečností. Před proslulými kluby stojí dlouhé zástupy lidí čekajících na vstup. Být na Miami a nenavštívit žádný noční klub je jako kdybyste tam vůbec ani nebyly.

dovolená na Miami
Miami – město, které nikdy nespí

Dovolená Miami – co třeba určitě vidět

Pokud se rozhodnete pro dovolenou na Miami, kluby a pláže ani zdaleka nejsou to jediné, co byste měli vidět. Určitě se zastavte i na Lincoln Road – známé nákupní ulici s desítkami světoznámých obchodů a restaurací. Nebo taková kubánská čtvrť Little Havana s proslulým kubánským jídlem či Miami Downtown, kde vás uchvátí pohled na mrakodrapy. Za zhlédnutí jistě stojí i nejznámější národní park s močály Everglades, kde můžete vidět množství divokých zvířat. Výlet na nejjižnější ostrov Floridy – Key West také není k zahození.

Za asi 150 dolarů si tam zakoupíte balíček aktivit a o zábavu na celý den máte postaráno. Balíček zahrnuje potápění se žraloky, vodní skútry, parasailing a mnoho dalších zajímavých věcí. V neposlední řadě je zde úžasná Ocean Drive, kde můžete obdivovat Art Deco District nebo se najíst v některé z luxusních restaurací. Pokud cestujete s dětmi, určitě ocení, když je vezmete do Orlanda, kde je množství zábavních parků.

dovolená Miami
Dovolená Miami – vidět a zažít alespoň jednou za život

Miami je prostě krásné!

Miami je úchvatné město, které je i přes turistickému ruchu dokonale čisté. Všude je dostatek popelnic, chodníky a cesty jsou upravené, na plážích nenajdete ani smítko. Krásné domy, drahá auta, palmy všude kam se podíváte, luxusní jachty kotví v přístavu – jednoduše řečeno – zážitek vidět. Lidé se sem stále vracejí, protože na Miami se ani na vteřinu nenudíte. Je zde nespočet klubů a míst, které vám vyrazí dech. Každý si zde přijde na své a je úplně jedno, do jaké věkové kategorie patříte. Dovolená na Miami, tedy dovolená ve městě snů vás uchvátí v každém směru a určitě to pro vás bude jedna z nejlepších dovolených v životě.

 

Svatební kapely – abyste měli svatbu podle svých představ

Svatební kapely – abyste měli svatbu podle svých představ

Každá zamilovaná dvojice, která si přeje mít tu nejdokonalejší svatbu, se musí na tento velký den „D“ opravdu dlouho a poctivě připravovat. Svatební přípravy nejsou nijak jednoduché, vyžadují hodně času, trpělivosti a hlavně pevné nervy. Pokud však začnete plánovat včas, s dostatečným předstihem, vyhnete se tak množství hádek, nepříjemností a také stres, který budete pociťovat, bude mnohem menší. My se dnes v našem článku zaměříme na jednu ze součástí svatby, respektive svatební hostiny, a tou jsou svatební kapely.

svatební kapely-2

Při výběru svatební kapely myslete i na váš první společný manželský tanec a píseň

Svatební kapely – podle čeho vybírat?

Svatební kapely jsou velmi důležitou součástí každé svatby, protože vám nejen že zahrají při vašem prvním novomanželský tanci, ale i po celý zbytek večera budou bavit vás a vaše hosty. Proto pokud chcete, aby hosté měli na vaši svatbu opravdu příjemné vzpomínky, je důležité zvážit, pro jaké svatební kapely se rozhodnete.
Je třeba si položit otázku, podle čeho si svatební kapely chcete vybírat. Možností je hned několik – buď se zaměříte na cenu, na recenze, které o jejich práci najdete nebo si můžete také nechat poradit od známých, kterým již na svatbě nebo klidně i jiné události hráli. Dalšími možnostmi jsou, že se budete soustředit v první řadě na to, aby nebyly daleko od dějiště vaší svatby či na to, jaký hudební žánr nabízejí ve svém repertoáru písní.

 

DJ versus „live“ svatební kapely

Pokud chystáte svatbu je také důležité popřemýšlet nad tím, zda chcete, aby vám hráli živé svatební kapely nebo dáte přednost DJ-ovi.

svatební kapely-3

Zábava na svatbě do značné míry závisí od svatební kapely nebo DJ-e

Dnes už jsou rozdíly mezi „live“ kapelami a DJ-mi skutečně jen minimálně, ať už jde o cenu nebo o kvalitu.

… ještě před svatbou …

Co je důležité – doporučujeme vám setkat se s kapelou nebo DJ-em, kterého jste si zarezervovali, ještě před samotnou svatbou, abyste si ujasnili věci ohledně toho, které skladby chcete mít hrané při které příležitosti, a také na jaký hudební žánr se má zaměřit, aby lahodil co největšímu počtu lidí, kteří se zúčastní na vaší svatební hostině.

Způsoby hraní zápasů při airsoftu

Způsoby hraní zápasů při airsoftu

Mnozí z nás znají airsoft jen jako sport, kde se dva týmy snaží navzájem vyřadit. Avšak díky různým scénářem může být tato hra mnohem zajímavější a různorodější. V těchto různých typech airsoftových her je třeba ještě více dbát na taktiku, a tím se stává hra zajímavější. V airsoftu známe několik druhů scénářů, ale my si dnes představím pouze tři z nich.

Hra s vlajkami

Tato hra patří mezi nejznámější scénáře airsoftu – hráči se rozdělí do dvou družstev a do středu bojiště, nebo na jiné strategické místo se umístí vlajka. Hlavním úkolem se tak stává dobít vlajku jako první a dostat se s ní na startovní linii, ale hra končí i vyřazením všech soupeřových hráčů. Tento scénář zná i varianta se dvěma vlajkami, které se umístí do domácích táborů obou týmů. Tak se airsoft stává ještě více taktičtější, když kromě útočné taktiky musí hráči přemýšlet i nad zadními „vrátky“ v případě pokusu soupeře ukrást jejich vlajku.

airsoft
Airsoft hra s vlajkami

VIP

Pro zpestření a větší zážitek ze hry můžete vsadit i na tento scénář. Podstata spočívá v tom, že v každém mužstvu se určí jedna VIP osoba, která se označí, například reflexní vestou. Primárním cílem druhého týmu je zneškodnit právě tohoto VIP hráče. Tato hra nabírá více obranný charakter, ale určitě se s ní airsoft stává o něco zajímavější.

airsoft
Výbava na airsoft death-match

Airsoft death-match

Jako poslední si představíme scénář, který je spíše takovým odreagováním se a nemusíte při něm dbát na žádné taktické pokyny. Jde o to, že v této hře je prostě každý proti každému a vyřazení zasažením zde neplatí. Odstoupit z této hry můžete jen dobrovolně, a to pokud máte technický problém, vás už ta smršť kulek přestane bavit. Je to zajímavá forma airsoftu a jednou za čas velmi příjemná a zapamatujte si, že v této hře vyhrává ten nejdrsnější!

Airsoft zbraně zakoupíte i ZDE.