Rukavice na cvičenie – nezabúdajte na svoje ruky

Rukavice na cvičenie – nezabúdajte na svoje ruky

Dnes si ľudia dávajú veľmi záležať na tom, ako žijú. Jedia zdravé potraviny, používajú šetrnú kozmetiku, užívajú doplnky a pravidelne športujú nielen kvôli peknej postave, ale hlavne pre svoje zdravie. Pohyb je nesmierne dôležitý a pokiaľ ste športový nadšenec, určite oceníte široký výber športových pomôcok, ktoré by už mali byť pri cvičení úplnou samozrejmosťou. Základným kúskom sú rukavice na cvičenie, ktoré sa používajú jednak pri športových aktivitách v interiéri, ale aj pri outdoorových aktivitách. Ich využitie je naozaj široké a siahnuť by ste po nich mali vždy, keď potrebujete ochrániť pokožku rúk a hlavne dlaní a prstov.

rukavice na cvičenie
Mať kvalitné rukavice na cvičenie sa vypláca.

Chráňte svoje ruky

Každý športovec by si mal svoje ruky pri cvičení chrániť a to bez ohľadu na to akému športu sa venuje. Bicyklovanie, kurz sebaobrany, silové cvičenie, volejbal či hocijaká iná aktivita zbytočne zaťažuje a ničí vaše ruky. Rukavice na cvičenie ochránia vaše ruky pred odretím, mozoľmi, pľuzgiermi, údermi a zároveň pomáhajú odvádzať pot – samozrejme po cvičení ich nechajte poriadne vysušiť a nezabúdajte, že občas ich treba aj oprať. Rukavice na cvičenie sú nenahraditeľné aj pri cvičení s ťažkými váhami alebo pri zdvihoch na hrazde, kedy sú ruky namáhané omnoho viac než pri iných cvikoch. Ochranu vašich rúk by ste určite nemali zanedbávať a to bez ohľadu na to, či ste športovec-začiatočník alebo profesionál.

rukavice na cvičenie
Rukavice na cvičenie oceníte najmä pri dvíhaní ťažkej váhy.

Ako vyberať rukavice na cvičenie?

Vďaka bohatej ponuke máme dnes možnosť vyberať si zo širokej škály rukavíc a to z rôznych materiálov aj kvality. Rukavice na cvičenie sú vhodné tak pre mužov ako aj pre ženy a mali by vám perfektne sadnúť, obopnúť ruku a nemala by byť znemožnená flexibilita prstov. Vyberať si môžete z kožených, neoprénových rukavíc či kombinácie koža + nylon a pokiaľ ide o typ, najobľúbenejším sú fingerless rukavice – používajú sa napr. pri jazde na bicykli alebo pri silových cvičeniach. Dobrou voľbou sú však aj rukavice s podporou zápästia, rukavice pre ženy či tzv. gripper rukavice, ktoré umožňujú široký rozsah pohybu a obsahujú protišmykové podložky.

Čas vyměnit starou matraci za novou

Čas vyměnit starou matraci za novou
Matrace
Matrace a bolesti zad

Budíte se ráno ztuhnutí, „bolaví“ a navíc s pocitem, že váš spánek nestál za mnoho? Jsou už na vaší matraci hrboly nebo proleženiny? Je starší více než 5 let? Vyspíte se lépe na posteli u někoho jiného nebo dokonce spíte radši na gauči?

Pokud je odpověď na většinu těchto otázek pozitivní, je ten správný čas na výměnu vaší matrace. Výměnou matrace totiž předejte bolesti zad a hlavy a navíc během spánku dočerpáte tolik potřebnou energii. Navíc v posteli strávíte zhruba třetinu vašeho času a tudíž je velmi důležité, abyste se vyspali na kvalitní matraci.

Udělejte si průzkum a nenechte se oklamat

Věříme, že koupě nové matrace může být mnohdy otravnou věcí. I přesto vám doporučujeme koupi matrace z prodejny. Je to sice zdlouhavější záležitost než v případě koupě přes internet, ale i tak je první volba tou lepší. V prodejně, kde se na prodej matrací specializují, vám totiž mohou poradit odborníci a navíc si můžete matraci i vyzkoušet, což vám internetová prodejna nemůže poskytnout. Rovněž je velmi důležité, abyste si udělali menší průzkum a sami si na toto téma něco nastudovali, protože v dnešní době už ani poradenství v kamenných prodejnách není, co bývalo. Většině prodejců jde především o zisk a tak vám „nakukají“ to, co potřebujete slyšet. Prostudujte si, jaké typy matrací trh nabízí, udělejte si přehled v značkách, přečtěte si recenze zákazníků a rovněž se můžete ohledně matrací informovat u svých známých, kteří už koupi absolvovali.

Matrace
Matrace si tak oblíbíte, že se vám nebude chtít vstát z postele – NajMatrace.sk

Zvolte správnou velikost matrace

Ať už se nakonec rozhodnete pro koupi v kamenné prodejně nebo koupi přes internet, nejdůležitější věcí je, abyste si vybrali správnou velikost matrace. Pokud máte doma postele, na kterých vám chybí pouze matrace, tak zde není o čem diskutovat. Jste limitováni rozměry postele a nic moc nevyřešíte. V dnešní moderní době však lidé mají doma nejrůznější alternativní postele. Například jsou v módě postele z dřevěných palet. V takovém případě už máte při výběru větší škálu možností. Můžete si vybrat z velkého množství druhů a typů matrací jakými jsou například pružinové, latexové, gelové nebo matrace z nejrůznějších druhů pěny (viskoelastická, líná, studená, bio a podobně).

Při výběru velikosti matrace však nesmíte zapomínat ani na velikost vašich dveří do bytu/domu a jednotlivých pokojů, aby se vám nestalo, že si koupíte matraci, kterou poté nebudete moci dostat do vašeho obydlí. Byly by to zbytečně vyhozené peníze.

Přejeme vám tedy hodně štěstí při výběru správné matrace pro pohodlný a kvalitní spánek.

Lymská borelióza – nemoc, kterou přenášejí klíšťata

Lymská borelióza – nemoc, kterou přenášejí klíšťata
borelióza
Borelióza je nejčastěji způsobena právě kleštěmi

Téměř všichni z nás už určitě slyšeli o lymské borelióze. Borelióza je infekční onemocnění, které se vyskytuje nejen u lidí, ale může klidně postihnout i zvířata. Infekci přenáší hlavně klíšťata, která se v přírodě vyskytují přibližně od března do listopadu.

Jak se borelióza projevuje

Klíšťata jsou škaredé malé potvory, které žijí hlavně v trávě v lesech nebo zahradách. Bakterie, kterou některá klíšťata přenáší a kvůli které borelióza propuká, se nazývá Borrelia burgdorferi. Infekce se šíří velmi pomalu a zdlouhavě, protože bakterie se v krvi množí pomalu. Právě proto může borelióza v těle infikovaného přetrvat i několik let a to především pokud se nemoc nediagnostikuje včas.

Nemoc se diagnostikuje na základě krevních testů. Tyto testy se vykonávají na základě podnětů typických pro toto onemocnění. Tím nejběžnějším je červený kruhovitý flek, který vzniká kolem místa kousnutí infikovaným klíštětem. Červená skvrna je ve středu vyblednutá a je bezbolestná. První stádium boreliózy se však může projevit například únavou, bolestí svalů a kloubů a právě proto nemusí být první podezření na toto onemocnění bráno vážně.

V druhém stádiu už borelióza může mít vliv i na srdce – porucha srdcového rytmu, dále se může projevit poruchou zraku, postihuje nervovou soustavu, způsobuje pálení pokožky a podobně. Ve třetím stádiu se borelióza může projevit zápalem mozkových blan, poškozením ledvin, jater, srdce, …

Léčba a prevence

Borelióza se léčí antibiotiky a délka léčby závisí od toho, v jakém stádiu se borelióza nachází. Všeobecně však platí, že čím dříve se infekce diagnostikuje a začne se léčit, tím se doba léčení zkracuje a léčba je úspěšnější. Zároveň je velmi důležité, aby člověk dbal na prevenci. Například když se chystáte do lesa nebo na místa s vysokou trávou, měli byste v prvé řadě použít repelent a v druhé řadě zvolit vhodné oblečení. Vhodným oblečením se rozumí dlouhé nohavice, nejlépe zastrčené do ponožek (v lese na vás módní policie hodnotit určitě nebude), dále dlouhý rukáv, vyšší límec a čepici nebo klobouk. Po příchodu z přírody je potřebné důkladně se osprchovat a dobře se podívat, jestli na vás náhodou nějaké klíště nezůstalo. Čím dříve ho lokalizujete, tím lépe.

Jak správně odstranit klíště

borelióza
I takto se může léčit borelióza …

Klíště se vytahuje speciální pinzetou. Nejdříve ho musíte uchopit za hlavičku co nejblíže u kůže, trochu ho pootočit a potáhnout. V případě, že by se hlavička odtrhla a zůstala by stále na těle, zajděte na chirurgii. Použít se může i rozdvojený háček, kterým klíště podeberete. Poté pootočíte a vytáhnete. Po vytáhnutí klíštěte je potřebné místo kousnutí vydesinfikovat například jodem. Na klíště nedávejte krém ani olej. Klíště se začne dusit a do krve může vypustit zárodky přenášených nemocí. Borelióza může být zákeřná nemoc a právě proto by neměla být podceňována.

Více k tomuto tématu se dočtete na stránce modrykonik.cz/borelioza.

Co byste měli vědět o ADHD poruše…

Co byste měli vědět o ADHD poruše…
adhd
ADHD – porucha, která trápí rodiče i děti

Zkratka ADHD pochází z anglického názvu „Attention Deficit Hyperactivity Disorder“, co v překladu znamená „Porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou“. Tato porucha je rozšířená především mezi dětmi nacházejícími se v předškolním věku. V tomto období postihuje zhruba 3-7% dětí a v polovině případů přetrvává až do dospělosti. To znamená, že procentuální podíl dospělých s poruchou ADHD je přibližně 4-5%.

Příčiny ADHD – jak ADHD vzniká?

Vůbec první otázkou je, proč a jak ADHD vlastně vzniká. Je uváděno, že více než 80% případů se na vzniku poruchy podílí dědičnost. Co ale zbylých 20% případů? Zde se vyskytuje vícero možností, které tuto poruchu způsobují. Mezi takové patří:

  • Problémové těhotenství
  • Případy, ve kterých bylo dítě během prenatálního vývoje vystavené alkoholu, tabáku či jiným drogám
  • Předčasný porod, kvůli kterému se dítě narodilo s výrazně nižší porodní váhou
  • Nadměrné množství olova v těle matky
  • Poranění mozkové kůry dítěte po narození

Projevy ADHD – jak zjistím, že moje dítě trpí touto poruchou?

Deficit pozornosti

Druhou otázkou je, jak se ADHD projevuje respektive jak zjistit, že vaše dítě trpí právě touto poruchou. Mezi nejvýraznější projevy poruchy pozornosti spojené s hyperaktivitou patří deficit pozornosti. Tento deficit pozornosti v praxi znamená to, že dítě se nedokáže dlouhodobě soustředit na jednu věc, mnohdy má problémy s opakováním běžných úkonů, které jsou však nevyhnutelné pro běžný každodenní život. Dítě je považuje za „nudné“ a odmítá je vykonávat.

Hyperaktivita a impulzivnost

Dalším projevem této poruchy je hyperaktivita. Ta se projevuje tím, že dítě má neustále nutkavou potřebu pohybovat se, mnohdy neúčelně. Běžnou součástí těchto pohybů jsou časté neadekvátní řečové projevy. Impulzivnost je rovněž projevem ADHD poruchy – ta je doprovázena rychlými a neadekvátními reakcemi nebo neschopností porozumět svým pocitům a jejich verbalizováním. To vede např. k výbuchům hněvu na straně jedné a k depresím nebo úzkosti na straně druhé.

adhd
Co byste o ADHD měli vědět?

Diagnostika a léčba ADHD

V případě, že zpozorujete vícero z výše uvedených příznaků, případně když se k tomu přidají noční můry nebo problémy s uznáváním autorit, je potřebné, abyste zvážili konzultaci s psychologem nebo neurologem. Ti jsou schopní ADHD diagnostikovat a následně určit i vhodnou metodu léčení, protože ADHD se řadí mezi léčitelné poruchy. Pokud chcete o této poruše zjistit ještě více informací nebo jestli se chcete podělit o svoje zkušenosti s jinými matkami, doporučujeme vám navštívit stránku MODRÝ KONÍK.

Anémie jako častý problém mnoha „těhulek“

Anémie jako častý problém mnoha „těhulek“
anemie
Anémie je častým problémem mnoha „těhulek“. Správná výživa je však základem pro prevenci, resp. řešení tohoto problému.

Anémie je onemocnění krve, které se také často nazývá jako „chudokrevnost“. Toto onemocnění je charakteristické snížením koncentrace hemoglobinu v krvi (hemoglobin = červené krevní barvivo, které je součástí červených krvinek). Přesné hodnoty, při kterých se už množství hemoglobinu definuje jako anémie je rozdílné u mužů a u žen. V případě mužů tato hranice činí méně než 135g hemoglobinu v 1 litru krve a v případě žen je to méně než 120g. V důsledku tohoto problému nedochází v organismu k dostatečnému okysličování krve a naopak dochází k hromadění oxidu uhličitého. Toto je obzvlášť nebezpečné pro těhotné ženy, protože může dojít k nedostatečnému okysličení plodu, co následně může vést k spontánnímu potratu případně k předčasnému porodu.

Příčiny vzniku anémie a jak jí řešit

Nedostatek železa

Důvody, proč anémie vzniká, jsou různé, ale obzvlášť v těhotenství je tím nejpodstatnějším nedostatek železa v těle. Tento důvod onemocnění způsobuje až v 75 % případech. Během těhotenství totiž ženský organismus potřebuje až o 1g železa více než je běžné. Abyste příjem železa zvýšily, měly byste do svého jídelníčku zařadit červené maso (hovězí), všechny druhy zelené zeleniny (salát, brokolice,…) a rovněž velké množství luštěnin. Více si asi pochutnáte na sušeném ovoci, které je také zdrojem železa. Především potom sušené broskve a hrozinky mají vysoký obsah železa.

Nedostatek vitamínu B12

Druhým nejčastějším důvodem vzniku tohoto onemocnění je nedostatek vitamínu B12. Vitamín B12 totiž v organismu reguluje růstové procesy a proto ho vyvíjející se dítě vyžaduje. Abyste v těle měly dostatek tohoto vitamínu, je potřebné zvýšit příjem potravin živočišného původu. Alternativou je opět červené maso, ale i mléko, sýry nebo vejce.

anemie
Brokolice i sýry jsou potravinami, které jsou vhodné při problému s názvem „anémie“.

Nedostatek kyseliny listové

Posledním problémem, který může nastat, je nedostatek kyseliny listové (patří do skupiny B vitaminů). Je potvrzeno, že nedostatek právě této kyseliny v těle matky je jedním z příčin tzv. rozštěpu páteře. Proto se kyselina listová prodává ve formě tablet už od začátku těhotenství a v některých případech dokonce už i před ním.

Ostatní příčiny chudokrevnosti

Mezi další příčiny anémie patří chronická onemocnění (chronické infekce, zápal kloubů nebo selhávání ledvin). Méně častou formou nemoci je tzv. aplastická anémie. Je to typ anémie, kdy dochází k útlumu kostní dřeně. Tyto příčiny jsou o mnoho vážnější než všechny výše zmíněné a s jejich řešením vám může pomoci pouze váš lékař.

Více o tomto problému se dočtete na stránce MODRÝ KONÍK.