Vzduchovky Gamo – kousek historie

Vzduchovky Gamo – kousek historie

Určitě se mezi námi najdou tací, kteří mají problém rozeznat na první pohled airsoftovou vzduchovou zbraň od pravé, ale stačí jedno držení zbraně a je to naprosto jasné. Neznamená to ale, že vám vzduchovky neposkytnou správný trénink, soutěž, lov malých zvířat nebo jinou rekreační střelbu. Vzduchové pušky existují skoro tak dlouho jako zbraně na střelný prach, pyšnící se několika výhodami oproti skutečným střelným zbraním. Tou výhodou je, například, střelba během deště a mokrého počasí a míra znovunabíjání. Vzduchovky se objevily mnohokrát v historii např. i během expedice Louise a Clarka. Dnes se dokonce používají i na olympiádě. Vzduchovky Gamo se začaly prodávat koncem 50-tých let ve Španělsku. Gamo se rychle stalo jedním z největších výrobců vzduchových pušek na světě a byli známý jako „El Gamo“.

vzduchovky gamo
Co víte o vzduchovkách Gamo a jejich historii?

První vzduchovky Gamo a ostatní příslušenství

Gamo začal vyrábět vysoce poháněné zbraně. V roce 1961 začal plně vyrábět nejen vzduchové pušky, ale i vzduchové pistole, střelivo a ostatní příslušenství (puškohledy, rukojeti). Vzduchovky Gamo se rychle rozrostly nejen ve Španělsku, ale také v celé Evropě, čímž se v 70-tých letech Gamo stal největším výrobcem vzduchových zbraní na kontinentu.

Vzduchovky Gamo existovaly v této době ve dvou samostatných formách: „Marksman“ .22 vzduchová puška, která měla teleskopickou optickou čočku a „Paratrooper“, která držela zásobník a nabíjecí mechanismus pro střelbu. V roce 1986 se společnosti Gamo podařilo získat logo a iniciály společnosti Birmingham Small Arms Company poté, co byla akcionáři vyhlášena likvidace této společnosti. Vzduchovky Gamo se začaly vyrábět na britské půdě společností Gamo pod novým názvem BSA Guns Limited v Birminghamu.

Gamo dnes

Jen loni vyvinula společnost Gamo nový typ technologie pro svou linii vzduchových zbraní. Tři modely – Šepot, Stín a Lovec – obsahují namísto stlačeného plynu nehybný plyn, takže pružinové zařízení je nahrazeno lehkým tavným uzávěrem. Toto má za následek snížení zpětného rázu i nižší hmotnost. Dnes jsou vzduchovky Gamo v desítkách různých formách. Jejich vlastním nejoblíbenějším produktem je Socom 1100 – vzduchová pistole, která může být vybavena mnoha funkcemi, které dokáží vypálit pelety při dvojnásobné rychlosti zvuku.

 

Vybíráme kufry na zbraně

Vybíráme kufry na zbraně

Koupit si kvalitní střelnou zbraň znamená dost velkou investici a ve snaze ušetřit si další náklady již nákup dalších důležitých doplňků jednoduše odkládáme na potom. Každý, kdo vlastní jednu nebo hned několik střelných zbraní, se po čase i tak nevyhne takovým dodatečným investicím, protože se začne zabývat myšlenkou, že by bylo dobré si pořídit i kvalitní pouzdro nebo kufr sloužící na bezpečnou úschovu těchto zbraní. Každá zbraň vyžaduje především mimořádně odpovědný přístup a právě pouzdra nebo kufry na zbraně plní dvojí účel ochrany – na jedné straně chrání střelnou zbraň před poškozením a zároveň zajišťují bezpečnost při přepravě a cestování se zbraní i její bezpečné uschování. Vybrat si ty správné kufry na zbraně není jen otázkou dobrého vkusu, ale především otázkou bezpečnosti a zjednodušené manipulace se zbraněmi.

Kufor na brokovnicu

Vybíráme kvalitní pouzdra a kufry na zbraně

Pouzdra a kufry na zbraně najdete v nabídce prodejců zbraní, střeliva a ostatních komponentů v různých provedeních, např. pouzdra opaskové, podpažní – pro horizontální, svislé nebo kombinované uložení zbraně a také kufry na dlouhé i krátké zbraně, plastové, hliníkové, polstrované nebo s tvarovanou molitanovou výplní. Kufry na zbraně seženete dokonce i ve vodotěsném provedení nebo s prostorem na umístění střeliva a dalšího potřebného vybavení, např. puškohledu. Pouzdra a kufry na zbraně si můžete vybrat z několika dezénů (např. jednobarevné, maskáčové…) a také z několika kvalitních značek, které jsou momentálně dostupné na trhu.

Kufor pre vášnivú držiteľku ručnej zbrane

Hliníkové kufry na zbraně určené k letecké přepravě

Cestovat se zbraní, ať už na dovolenou, hon v zahraničí nebo z důvodu účasti na různých střeleckých soutěžích a závodech, si žádá maximální dodržování všech bezpečnostních předpisů a pokynů, proto jsou pro tento účel přepravy určené speciálně hliníkové kufry na zbraně, které mají přímo v popisu uvedeno, že jsou vhodné i pro leteckou přepravu.

Historie neprůstřelné vesty

Historie neprůstřelné vesty

Lidstvo se odjakživa snaží chránit různými formami oblečení. Na začátku to byly dřevní nebo kožené obleky, pak se přešlo ke kovovým brněním. Mezi 1. a 2. světovou válkou britská společnost Wilkinson Sword začala vyrábět flakovú vestu. Tato flaková vesta se skládala z více vrstev nylonu naskládaných na sebe, odolala šrapnelum, ale nevěděla zabránit výstřelu z pistole nebo silnějším zbraním. Spoznejte neprůstřelné vesty a jejich histórii.

neprůstřelné vesty
Neprůstřelné vesty mají za sebou bohatou histórii.

Neprůstřelné vesty – Éra kevlaru

S tímto materiálem přišla firma DuPont a byl vyroben z aramidová vlákna s vysokou pevností a nízkou průrazností. Postupným vylepšováním tohoto materiálu vznikly nové typy kevlarových vest jako Kevlar 29 nebo ještě pevnější Kevlar 129. Takové neprůstřelné vesty mněli vlákna zkroucené do pramenů a ty byly naskládané na sebe.

Éra Spectra

V roce 1985 bylo objeveno polyetylenové vlákno Spectra – více známý jako igelit / mikroten. Mikroten je mnohem odolnější než igelit. Zkuste roztrhnout igelitový sáček – je to snadné, ale roztrhnite pokroucený mikrotenový sáček. Obojí jsou z polyetylenu, ale s jinou molekulární strukturou. Spectra vlákno je ještě odolnější než mikroten. Z tohoto vlákna se provádí speciální technologií Spectra Shield, který je tvořen paralelně orientovanými vlákny zabudovanými do pryskyřičné matice. Spectra Shield by měl odolat opakovaným zásahem, dokonce i proti vysokorychlostním střelám jako např. (z útočné pušky M16).

neprůstřelné vesty
Neprůstřelné vesty používají nejčastěji armády.

Éra bio materiálů

Od roku 2010 se vědci zabývají možností výroby tzv. supervláken. Pocházejí z přírody, přesněji od pavouků. Je dokázáno, že takové vlákno je mnohem odolnější než všechny materiály, z nichž se dělaly vesty dosud. Problém však je, že masově se tento materiál nemůže používat, kvůli tomu, že pavouci jsou teritoriální kanibalové, což znamená že se nemohou chovat vedle sebe. Uvidíme, co nám tedy budoucnost pro neprůstřelné vesty a jejich segment přinese.

Samopal vz. 58 – zbraň naší pěchoty

Samopal vz. 58 – zbraň naší pěchoty

Samopal vz. 58 vznikal postupně v 50. letech minulého století, kdy vojáci v tehdejší Československé lidové armádě měli k dispozici více typů osobních zbraní a více druhů nábojů. Nebylo tedy nic mimořádné a zvláštní, že se projevily opodstatněné snahy o určité zjednodušení a unfikaci výzbroje bojové pěchoty. Konstrukce nové zbraně, která by měla všechny výhody dosud používaných ručních zbraní pěchoty, byla připravována od roku 1952.

samopal vz. 58
Československý samopal vz. 58 je útočná puška.

Samopal vz. 58 – pěchotní zbraň od r. 1958

Je uváděné, že v procesu výzkumu byly předloženy tři konstrukční návrhy, z nichž vybrán návrh vypadal jako dodnes používaná útočná puška AK-47 (Avtomat Kalašnikova z roku 1947). Schválený nový typ zbraně se však podobal jen vnějším vzhledem. Vnitřní mechanismus má samopal vz. 58 zcela odlišný, oproti AK-47 je lehčí a kratší. Jeho nevýhodou může být, že má více součástek. Navzdory svému věku má však samopal díky kvalitní konstrukci stále i v dnešních bojových podmínkách dostačující vlastnosti.

samopal vz. 58
Navzdory svému věku má samopal vz. 58 díky kvalitní konstrukci stále dostačující vlastnosti.

Druhy a typy samopalu vz. 58

Československý samopal vz. 58 je útočná puška používaná k ničení živé síly a lehce obrněných cílů. Je základní zbraní pěchoty slovenské a české armády. Do armádní výzbroje byl zaváděn ve třech základních verzích. Pro pěchotu s pevnou pažbou je to Sa vz. 58 a pro osádku obrněných vozidel je to typ výsadkový Sa vz. 58 V se sklopnou ramenní opěrkou. No a nakonec je to samopal vybaven boční lištou pro upevnění zaměřovacího infradalekohledu, tlumičem plamene a dvojnožkou. Tato varianta je známá pod označením Sa vz. 58 Pi.

samopal vz. 58
U Samopal vz. 58 chybí možnost montáže granátometu.

Samopal vz. 58 – snadná samočinná ruční zbraň

S účinností, ovladatelností a funkční spolehlivostí podobně jako i s přesností střelby nejsou zásadní problémy. Jen z pohledu moderních požadavků na útočnou pušku je možné poznamenat, že u Sa vz. 58 chybí možnost montáže granátometu, případně i různých typů novodobých špičkových mířidel a zaměřovačů.

Perkusní zbraně a jejich významné uplatnění

Perkusní zbraně a jejich významné uplatnění

Perkusní zbraně dělíme velmi jednoduše – na krátké a dlouhé zbraně. Ke krátkým patří například perkusní revolvery, o těch se zde v krátkosti zmíníme. Právě tento typ střelné zbraně ovlivnil celou historii osídlování amerického pohraničí, a to v dost velké míře. Psal se rok 1836, kdy se objevily poprvé a vyráběly se až do poloviny 70. let, do momentu, kdy tyto perkusní zbraně nahradily revolvery na jednotný náboj.

perkusné zbraně
Historické perkusní zbraně které ocení nejen sběratelé.

Krátká perkusní zbraň a její charakteristika

Perkusní revolver – to je krátká střelná zbraň s pevnou hlavní a s otočným válcem s několika komorami. Komory válce, kam odměrkou nasypeme černý prach, mají v zadní části tzv. piston. Piston je speciální kužel s malinkými kanálky, které vedou do komory. Na odpálení prachové nálože se používají tzv. perkusní zápalky, drobné kalíšky vyrobené z mědi nebo mosazi obsahující třaskavou směs. Po dopadu kohoutku na zápalku nasazenou na piston dojde k odpálení zápalné směsi. Jiskry, které tímto vzniknou, proniknou přes kanálek do komory válce a odpálí nálož z černého prachu. Opětovným natažením kohoutku dojde k otočení válce do další pozice. Válec se automaticky nastaví tak, že je další komora připravená k výstřelu. Za krátkou dobu tedy z perkusních revolveru odpálíte 5 – 6 ran, záleží od kapacity válce. Prakticky všechny perkusní revolvery měli drážkovanou hlaveň.

perkusní pistole
Historický perkusní revolver si zamilujete.

Perkusní zbraně nejen na sebeobranu

Časem se tyto perkusní revolvery rozšířili přímo rychlostí světla. A to nejen v regulérní armádě, ale i mezi civilním obyvatelstvem. První vojenský konflikt, ve kterém sehrály roli a kde byly nasazeny, byla mexicko-americká válka. V této občanské válce již platili za standardní krátkou zbraň, kterou bojoval téměř každý voják severu i jihu. I během indiánských konfliktů hrály důležitou roli právě perkusní revolvery. Oblíbili si je i civilisté, sloužili jim jako účinná zbraň na osobní ochranu. Dnes tyto zbraně mají v oblibě zejména sběratelé a v nabídce je má i každý lepší army shop. A i kdyby se snadno vešla do dámské kabelky, určitě to není zbraň určena na naši sebeobranu.

Kufr na zbraň neslouží pouze na její přepravu

Kufr na zbraň neslouží pouze na její přepravu

Jste skálopevný milovník zbraní a vlastníte jejich hned několik druhů? Pak jste určitě nejednou přemýšleli nad myšlenkou, jak a kde je vhodně uložit, chránit a bezpečně převážet z jednoho místa na druhé. Možná, že se častěji účastníte sportovních střeleckých akcí či dokonce se seriózní chystáte na loveckou výpravu někam do zahraničí. Chcete mít své zbraně uložené na bezpečném místě? Zainvestujte a pořiďte si kvalitní kufry na zbraně. Na našem trhu je jejich bohatý výběr.

Kufry na krátké i dlouhé zbraně

Kufry na zbraně vyrobené z odolného plastu či hliníku jsou výjimečné svou odolností a dlouhou životností. Molitanová či plastová výplň, vnitřní úchyty a bezpečnostní uzavírání kufru se postarají o spolehlivou úschovu vašich zbraní a příslušenství. Při cestách do zahraničí za lovem se navíc požaduje mít loveckou zbraň uloženou tak, aby bylo umožněno její okamžitému použití. Prodávají se kufry na zbraně malých i velkých rozměrů. Vybírat si můžete z několika barevných provedení a značek. Kufry na zbraně jsou často vybaveny prostorem vhodným pro uložení dalšího příslušenství.

kufry na zbraně
Kufr na zbraň je ideálním při cestovaní za lovem nebo sportovní střelbou.

Pouzdra a kufry na zbraně

Na internetu si můžete velmi jednoduše najít množství firem, které nabízejí různé typy pouzder a kufrů na zbraně. Kufr na zbraň je určen hlavně pro bezpečné uložení či ochranu zbraní při přepravě. Kufry na dlouhé i krátké zbraně jsou vyrobeny z hliníku nebo z plastu. Plastové pouzdra různých značek a výrobců jsou odolné a vhodné pro přepravu a ochranu osobních zbraní. Hliníkové kufry se hodí k letecké přepravě zbraní jakož i při delších cestách do zahraničí.

pouzdro-na-zbrane
Pouzdra na zbraně jsou alternativou oproti kufru.

Kufr na zbraně i náboje

Pestrý sortiment prodejen se zbraněmi nabízí kufry všech velikostí jako pro zbraně přepravované vcelku, tak i rozložené. Populární je univerzální plastový kufr s tvarovanou molitanovou vložkou pro přepravu zbraní, jehož uzavření zajišťují čtyři pevné klipsové zámky. Některé kufry na zbraně jsou využitelné nejen pro přepravu a uskladnění dlouhých rozložených zbraní, ale i střeliva.

Vzduchovky ideální pro rekreační střelbu na terč

Vzduchovky ideální pro rekreační střelbu na terč

Pokud vás zajímá rekreační střelba na terč a chtěli byste se začít věnovat právě tomuto druhu sportu či zábavy, budete si muset v první řadě zajistit správnou vzduchovku a potřebné příslušenství. Vzduchovky patří mezi střelné zbraně fungující na principu stlačeného vzduchu (případně plynu) a dělí se na pružinové, plynové a větrovky. V každé specializované prodejně vám při výběru vzduchovky jistě rádi a ochotně poradí, ale i tak je dobré vědět o těchto zbraních alespoň pár základních údajů, např. jaký kalibr zbraně si pro začátek zvolit.


Jaká vzduchovka bude pro vás ta správná?


Vzduchovka
Vždy je důležité si ujasnit účel, pro který vzduchovku kupujete.

Při koupi vzduchovky je důležité si ujasnit účel, pro který vzduchovku kupujete, ale i to na jakou vzdálenost plánujete střílet, abyste na základě toho mohly vhodně zvolit sílu – kalibr a schopnost dostřelu, a tím i typ vaší budoucí zbraně – vzduchovky. Právě pro zmíněnou rekreační střelbu na terč do vzdálenosti 20 metrů je nejvhodnější vzduchovka ráže 4,5 mm, která je doporučena i vzhledem k zákonem stanovenou hranici maximální energie střely a na jejíž vlastnění nejsou zapotřebí žádná povolení ani zbrojní průkaz (síla střely však nesmí přesáhnout sílu 15 J (Joule)). Jedinou podmínkou pro pořízení si takové vzduchovky je plnoletosti, tedy věk 18 let a více.


Design vzduchovky a ostatní příslušenství k rekreační střelbě


Pro většinu majitelů vzduchovky je velmi důležitý i samotný vzhled, tvar, povrchová úprava a celkový design zbraně, např. pažba vyrobena z kvalitního dřeva. Vybírat si můžete z různých provedení a také v závislosti od konkrétního výrobce, jako je např. Crosman, Umarex, Česká zbrojovka či Gamo. Pro správného střelce by měla být samozřejmostí nejen kvalitní vzduchovka, ale i ostatní důležité příslušenství a výbava, jako např. pouzdro na zbraň, terče, zásobníky, lapače, oleje a, samozřejmě, střelivo, jako jsou broky nebo diabolky. S takovým vybavením a za dodržení jistých bezpečnostních opatření se můžete hravě pustit do rekreační střelby na terč.

Proč si koupit právě vzduchovku

Proč si koupit právě vzduchovku

Vzduchovky jsou v našich končinách oblíbené zbraně. Hlavně starší pamatují, že kdysi byla vzduchovka skoro v každém domě. Bylo to zapříčiněno hlavně složitostí obstarání si silnější střelné zbraně. Na koupi vlastní vzduchovky na Slovensku stačí pouze dosažení věku 18 let. Toto se doteď nezměnilo, a proto je vzduchovka stále oblíbenou a prodávanou zbraní.

vzduchovky
Vzduchovka

Důvody koupě vzduchovky

Majitelé a budoucí majitelé si vzduchovky kupují z různých příčin. Tyto příčiny a důvody koupě vzduchovky by se dali rozdělit do 5 skupin, podle důvodu koupě:

Terčová střelba

Co se přesnosti týče, řadí se vzduchovky k těm vůbec nejpřesnějším. Právě proto mnoho střeleckých klubů po celém světě používá tento typ zbraně. Navíc díky své oblíbenosti se střelba ze vzduchové pušky neboli vzduchovky, stala olympijskou disciplínou. To svědčí o opravdu velké základně nadšenců, i mezi amatéry.

Lov drobných škůdců

V případě, že máte problémy s drobnými škůdci, můžete jako způsob jejich vymýcení zvolit právě vzduchovku. Mnoho z vás se nyní určitě zeptá, proč právě vzduchovku, když existují i jiné klasické zbraně, kterými by se dali škůdci vyhubit. Avšak na určitých místech je kvůli bezpečnosti střelba z klasické zbraně zakázána. A na takových místech je tedy vzduchovka jediným možným řešením.

Střelba pro zábavu

Díky jednoduchosti vzduchovky je možné střílet prakticky všude. Se vzduchovkou můžete cestovat a užít si zábavu ze střelby kdekoliv i s přáteli. Na střelbu vám postačí i zahrada 10×10 m. Na takovém prostoru můžete střílet bez obav, že někomu ublížíte. Navíc díky levnému střelivu do tohoto typu zbraně se nemusíte nikterak omezovat.

vzduchovky
17,7 palcová vzduchovka Barrett M82A1

Střelecký trénink

Díky vzduchovce je trénink správných střeleckých návyků jednoduchý a levný. Právě proto se vzduchovka stala oblíbeným nástrojem pro všechny sportovní a rekreační střelce. A to co se vzduchových nebo palných zbraní týče.

Střelecká bezpečnost

Většina vzduchovek nemá dostřel delší než 400 metrů. Díky tomuto faktu a dále faktu, že střela ze vzduchovky se řadí mezi lehké střely, se nemusí ani sousedé kolem vás, pokud trénujete v místě, kde sousedy máte, obávat, že jim způsobíte tréninkem vážné škody. Další velkou výhodou vzduchové pušky je to, že není příliš drahá a tudíž vám nehrozí přílišné nebezpečí, že by vám jí někdo ukradl a spáchal s ní trestný čin. Navíc střelivo do vzduchovky neobsahuje trhaviny ani výbušniny.

Vzduchovky jsou díky těmto vlastnostem stále oblíbenými zbraněmi. A co vy? Máte už svou vzduchovku? Pokud ne, jednoduše si ji můžete zakoupit i prostřednictvím internetu. Například zde u nás.