Historie neprůstřelné vesty

Lidstvo se odjakživa snaží chránit různými formami oblečení. Na začátku to byly dřevní nebo kožené obleky, pak se přešlo ke kovovým brněním. Mezi 1. a 2. světovou válkou britská společnost Wilkinson Sword začala vyrábět flakovú vestu. Tato flaková vesta se skládala z více vrstev nylonu naskládaných na sebe, odolala šrapnelum, ale nevěděla zabránit výstřelu z pistole nebo silnějším zbraním. Spoznejte neprůstřelné vesty a jejich histórii.

neprůstřelné vesty
Neprůstřelné vesty mají za sebou bohatou histórii.

Neprůstřelné vesty – Éra kevlaru

S tímto materiálem přišla firma DuPont a byl vyroben z aramidová vlákna s vysokou pevností a nízkou průrazností. Postupným vylepšováním tohoto materiálu vznikly nové typy kevlarových vest jako Kevlar 29 nebo ještě pevnější Kevlar 129. Takové neprůstřelné vesty mněli vlákna zkroucené do pramenů a ty byly naskládané na sebe.

Éra Spectra

V roce 1985 bylo objeveno polyetylenové vlákno Spectra – více známý jako igelit / mikroten. Mikroten je mnohem odolnější než igelit. Zkuste roztrhnout igelitový sáček – je to snadné, ale roztrhnite pokroucený mikrotenový sáček. Obojí jsou z polyetylenu, ale s jinou molekulární strukturou. Spectra vlákno je ještě odolnější než mikroten. Z tohoto vlákna se provádí speciální technologií Spectra Shield, který je tvořen paralelně orientovanými vlákny zabudovanými do pryskyřičné matice. Spectra Shield by měl odolat opakovaným zásahem, dokonce i proti vysokorychlostním střelám jako např. (z útočné pušky M16).

neprůstřelné vesty
Neprůstřelné vesty používají nejčastěji armády.

Éra bio materiálů

Od roku 2010 se vědci zabývají možností výroby tzv. supervláken. Pocházejí z přírody, přesněji od pavouků. Je dokázáno, že takové vlákno je mnohem odolnější než všechny materiály, z nichž se dělaly vesty dosud. Problém však je, že masově se tento materiál nemůže používat, kvůli tomu, že pavouci jsou teritoriální kanibalové, což znamená že se nemohou chovat vedle sebe. Uvidíme, co nám tedy budoucnost pro neprůstřelné vesty a jejich segment přinese.

Napsat komentář